Автор Тема: Екологія мови  (Прочитано 74782 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Marfa042

• Своя Мамка
  • Репутація: +2/-0
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Марфа
Re: Екологія мови
« Reply #1156 : 26 Вересень 2017, 12:08:28 »
Яка корисна тема. Намагаюся слідкувати за чистотою мови. Чужі помилки помічаю, своїх не бачу, а хотіла б, щоб щоразу якась червона лампочка сигналізувала про помилки.  z5

Сказали спасибо: куклочка, mary2011, сонясоня

Offline олічка

• Активна Мамка
  • Репутація: +19/-0
    • Награды
« Reply #1157 : 06 Грудень 2017, 12:21:27 »
Не всі знають,що "Доброго дня!","Доброго вечора!"- не правильно.Тільки "Доброго ранку!",все решта зі словом "добрий".Дуже поширена помилка не тільки в побуті,а і на телебаченні і радіо.

Сказали спасибо: Маша86, куклочка

Offline Irysya

• Модератор форуму!
  • Досвідчена Мамка
  • Репутація: +692/-0
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Ірина
« Reply #1158 : 06 Грудень 2017, 12:43:11 »
А чому? Про Добрий ранок знала, що не правильно, а про це де?
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
Якщо щось в моєму пості вас образило чи не сподобалося, зафарбуйте дратівливу фразу маркером на моніторі ;)

Offline куклочка

• Своя Мамка
  • Репутація: +23/-0
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Людмила
« Reply #1159 : 06 Грудень 2017, 13:11:21 »
Мені Доброго дня, дуже "ріже вухо"

Сказали спасибо: олічка

Offline олічка

• Активна Мамка
    • Награды
« Reply #1160 : 06 Грудень 2017, 13:15:36 »
Для того щоб побачити посилання: Register or Login] ,обожнюю його експрес- уроки

Offline i_rene

• Свідома Мамка
  • Репутація: +138/-0
    • Награды
« Reply #1161 : 06 Грудень 2017, 13:15:53 »
А я, навпаки, переважно вітаюсь "Доброго дня". Це як побажання людині при зустрічі, а "Добрий день" як констатація факту, але не факт, що в тієї людини він добрий, тому я їй це бажаю. Якось так  :flv

Offline олічка

• Активна Мамка
    • Награды
« Reply #1162 : 06 Грудень 2017, 13:19:56 »
А я, навпаки, переважно вітаюсь "Доброго дня". Це як побажання людині при зустрічі, а "Добрий день" як констатація факту, але не факт, що в тієї людини він добрий, тому я їй це бажаю. Якось так  :flv
по логіці-воно то так,але по правилах-ні)))Мені подобається ,як вітається наш вчитель "Доброго здоров"я!", і прощається "Щасти!".Файно)

Сказали спасибо: куклочка

Offline Irysya

• Модератор форуму!
  • Досвідчена Мамка
    • Награды
« Reply #1163 : 06 Грудень 2017, 13:44:16 »
І я теж так, мені так більше подобається та милозвучнішне
Якщо щось в моєму пості вас образило чи не сподобалося, зафарбуйте дратівливу фразу маркером на моніторі ;)

Offline Irysya

• Модератор форуму!
  • Досвідчена Мамка
    • Награды
« Reply #1164 : 06 Грудень 2017, 13:49:27 »
Добра ніч справді якось не те)))

Добрий день чи доброго дня?

На думку мовознавця О. Пономаріва, в українській літературній мові усталилися форми "Доброго ранку!", "Добрий день!", "Добрий вечір!"

Але чимало інших спеціалістів, спостерігаючи, як усе частіше говорять «доброго дня» і «добрий ранок», уважають це натуральним процесом вирівнювання: наприклад, Галина Голосовська, доцент кафедри української мови Національного університету "Києво-Могилянська академія", стверджує: «Є суперечки, як правильно — "Добрий день" чи "Доброго дня". Дехто намагається довести тільки один варіант. Насправді правильні обидва. Що більше варіантів, то багатша мова».

За нашими спостереженнями, чимало мовців плутається, думаючи, що правильними є тільки форми називного відмінка або тільки родового. Тому, справді, тут категоричну відповідь годі шукати. Як воно усталиться – час покаже, зрештою, це не найбільша проблема нашої мови. Ми ж вам пропонуємо ще варіанти вітань (за Г.Голосовською):

Інтелігентні люди вітаються формами: "Вітаю тебе/вас". "Радий тебе/вас бачити", "Радий вітати/привітати", "Моє шанування".
У набагато ширших соціальних колах кажуть "Доброго здоров'я!".
В народному мовленні досі збереглося "З неділею святою", "Будьте здорові з Новим роком", "Будьте здорові з Василем".
Форми "Здоров був", "Здорова була", "Здорові/здоровенькі були" зародилися в центрі та на сході України. Вживають їх уже здебільшого люди старшого і середнього віку. На Наддніпрянщині до громади також зверталися "Здорові!".
На заході України по селах досі вітаються "Слава Ісусу Христу". Відповідь — "Слава навіки" або «Слава навіки Богу і Святому духу». На сході — "Слава Йсу". Варіанти відповідей по регіонах: "Слава на віки Богу", "Слава Богу святому", плюс поєднують "Слава на віки Богу святому".
Молодь зараз вітається "Здоров", переважно до хлопців, і "Привіт".
На телебаченні й радіо з’явилася нова форма привітання: "Доброї ночі" – так стали вітатися журналісти зі своїми нічними глядачами. Раніше ж не було так пізно передач. Та й хто коли ходив по ночах у гості?
Стилістично нейтральними є такі форми привітань: "Добрий день", "Доброго дня", "Добрий ранок", "Доброго ранку", "Добрий вечір", "Доброго вечора" та стягнені "Добридень" і "Добривечір". Так вітаються всі до всіх.
Попрощатися ж можна висловами «До побачення», «Щасливо», «До зустрічі», «Щасти вам», «На все добре», «Бувайте здорові», «Хай щастить», а приятелям сказати – «Бувай», «Бувайте», «Тримайся».

Навчально-методичний посібник містить лекційне забезпечення по трьох розділах робочої програми з дисципліни “Українська мова (за професійним спрямуванням)”, а також контрольні завдання за темами модулів “Культура професійного мовлення”,  “Лексичні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні”, “Морфологічні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні”.

Вітання. Здавна в Україні живе добра традиція: вітати­ся з людьми незалежно від близькості знайомства. Якщо з діловим партнером у вас не буде дальшої розмови, то своє вітання ділова людина може супроводити легким поклоном, жінка — нахилом голови, а молодь має трохи нижче вклоня­тися старшим.
Сьогодні набули певного поширення такі форми вітання: Доброго дня (ранку, вечора), Вітаю Вас, Олександре Степа­новичу, або Доброго здоров'я, пані Галино. За сучасним діло­вим етикетом першим вітається молодший із старшим, підлеглий з керівником, студент з викладачем.

Сказали спасибо: Ключик, сонясоня, Ауроратен