Автор Тема: Післяпологова депресія. У вас було щось схоже?  (Прочитано 19934 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Альонка???Автор темы

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +158/-0
  • Консультант-психолог
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Альона
Як уникнути післяпологової депресії

Хоча кожна вагітна жінка в душі сподівається, що депресія у післяпологовий період її омине, таке трапляється не завжди. Більшість «новоспечених» матусь знають про цей стан не з чуток. Деякі переживають його дуже важко. Як позбутися депресії і повернути смак до життя?
Післяпологова депресія, як і звичайна, - дуже поширене захворювання. У 2020 році, за прогнозами ВООЗ, депресії будуть займати друге місце після ішемічної хвороби серця, випередивши навіть онкозахворювання. Ця недуга прогресує з рівнем розвитку суспільства.
Якоїсь специфічної статистики щодо післяпологової депресії  немає.
Прикро, що в нас досі існує такий стереотип: якщо хтось звернувся по допомогу до психолога чи психотерапевта, отже, він слабкий, психічно нестійкий, не може вирішити власні проблеми самотужки. 
Таке негативне ставлення — абсолютно безпідставне. Інша справа — закордон. Якщо в людини виникли проблеми, вона звертається до фахівця. Наприклад, у США є близько 500 тис. психотерапевтів. Кожен із них має роботу, отже, вони потрібні людям.
Життя ділиться на «до» і «після» пологів
До виникнення післяпологової депресії, як правило, призводить не одна, а декілька причин. Перша з них — гормональна перебудова в організмі жінки (тому жінки вдвічі частіше страждають від депресії, ніж чоловіки). Після пологів чи в клімактеричному віці  в представниць слабкої статі різко змінюється гормональний фон. Цей стан — природний і його ніхто в змозі проконтролювати.
Під впливом гормональних змін жінки стають дуже вразливі. Це ж відбувається після народження дитини.
Друга причина — неготовність до материнства. Вона може бути як вікова, так і моральна.
З цією проблемою потрібно працювати до пологів. Найчастіше вона виникає в тих жінок, яких виховували в сім'ях, де не було культу материнства, не визнавали ролі жінки в сім'ї. 
Багато вагітних навіть не мають гадки, в чому полягає материнство. Вони не усвідомлюють, що після народження дитини їхнє життя перевернеться «з ніг на голову»: з'явиться відповідальність за нову найріднішу істоту, якій доведеться віддавати весь свій час.
Для багатьох жінок це досить складно. Особливо для тих, які робили кар'єру і раніше не сиділи вдома. З появою дитини життя жінки умовно розділяється на дві частини: «до» і «після» пологів, відбувається докорінний перелом стереотипів, поглядів на життя, майбутнє. Тому звикнути до материнства їм зазвичай дуже важко. Проте такий стан — тимчасовий, він минає. Згодом жінка зможе відновитися.
Не знають, як виглядає новонароджена дитина
Третя причина виникнення післяпологової депресії— невдоволення чимось: наприклад, пологовим будинком, лікарями, немовлям.
Проблема в тому, що багато жінок навіть не знають, як виглядає новонароджена дитина. Це не малюк зі сторінки глянцевого журналу, а немовля, яке провело дев'ять місяців у навколоплідній рідині. Тому його тільце може бути набрякле, вушко - деформоване, а молочні залози — дещо збільшені навіть у хлопчиків. Для малят це норма.
Жінка відчуває стрес, якщо дитина народилася не тої статі або зовні схожа на якусь людину, яку та не любить.
Наступна причина — фізична втома. Жінка не може розподілити час на відпочинок, сон, хатню роботу. Ситуацію погіршує неповноцінне харчування. «Новоспечена» матуся не справляється, але не готова цього визнати, тим паче - попросити допомоги, навіть якщо така можливість є. Наприклад, з малюком можуть погуляти бабуся, а жінка тим часом зможе  відпочити.
Наступна причина — відсутність любові в сім'ї, поваги до жінки. Велику роль відіграє й відсутність грудного годування, а також - налаштування жінки, якісь її особливості: емоційний фон, характер і спадковість.
В жінок з'являється неконтрольована агресія
Розрізняють три ступені післяпологової депресії. Перший — меланхолія після пологів, яку американці називають «бейбі-плюс». Друга — власне післяпологова депресія і третя — післяпологовий психоз. Залежно від стадії, скарги жінок різняться. 
Для першої стадії характерні зміни в емоційній сфері жінки. У неї часто змінюється настрій, вона плаче, втомлена, нервова, що б не трапилося, переживає.
Згодом, на другій стадії, жінки перестають уявляти своє майбутнє, дбати про себе і дитину. Їх не цікавлять ті речі, які цікавили раніше.
Жінка стає незадоволена собою, бачить все в песимістичних тонах, знижується загальна рухова активність. Вона може або надто багато спати або навпаки, проводити ночі без сну, втрачає апетит і худне або багато їсть і набирає вагу.
З початком післяпологового психозу в жінки з'являється неконтрольована агресія. А це вкрай небезпечно.  Жінки тоді поводяться неадекватно і навіть часто піднімають руку на своїх дітей.
Відтак жінці, яка страждає від післяпологового психозу, вкрай необхідна консультація спеціаліста і обов'язкове лікування під контролем лікаря-психіатра.
Знати, що ідеальних матерів немає
Найперші помічники для жінки, яку турбує депресія в післяпологовий період, — близькі їй люди: члени сім'ї, рідні, знайомі.
Якщо вони помітили зміни в поведінці жінки, наприклад, вона виглядає втомленою, без настрою, перестала отримувати насолоду від життя, їм слід прийти на допомогу. І чим швидше — то краще. Жінок, в яких післяпологова депресія, не тішить те, що народилася дитина. Вони вважають, що вони — погані, ні на що не здатні матері, плачуть, можуть годинами лежати нерухомо.
Рідні повинні забезпечити жінці повноцінний відпочинок — як сон, так і режим харчування, допомогти в догляді за дитиною, хатній роботі.
Жінку має вести активний спосіб життя, особливо якщо вона звикла до цього раніше. Рідні повинні знайти час, щоб вийти з нею «в люди», наприклад, сходити в гості чи кінотеатр.
Головне для «новоспеченої» матері - змінити обстановку. Лише тоді вона зможе відволіктися, відчути себе потрібною, енергійною, повною життя.
Жінка повинна усвідомити, що ідеальних матерів немає. Вона така, якою є, і малюку цього достатньо. Новонародженому зовсім неважливо, чи його мама носить окуляри, модний одяг, повна вона чи худа. Головне — щоб вона була щасливою. Тоді жінка ділитиметься позитивними емоціями з сином або донькою.
Післяпологова депресія буває і в чоловіків
Визначити, як надовго затягнеться післяпологова депресія у жінки, неможливо. Для кожної цей період різний. У деяких вона може розвинутися через 30 днів після пологів і затягнутися навіть на декілька років. А в інших - закінчитися через 3-6 місяців після народження дитини.
Пологи є переломним етапом у житті жінки. Тому в психології є такий напрям, як пренатальна психологія, психотерапія, коли дев'ять місяців вагітності ідуть на те, аби навчити жінку, як поводитися далі, зрозуміти її очікування, фантазії стосовно малюка, його виховання тощо.
Дев'яти місяців цілком достатньо, аби жінка «пробудила» в собі материнський інстинкт. Головне — мати бажання.
І лише після пологів, залишившись наодинці зі своїми клопотами, «новоспечені» матері починають шкодувати про втрачений час.
Цікаво, що післяпологова депресія не оминає і чоловіків. Проте затягується вона у них ненадовго.
В сильної половини також змінюється стиль життя, інтереси, з'являються додаткові обов'язки, відповідальність, яку, однак, не кожен може в змозі, зрозуміти й розділити.
Статистика свідчить, що від депресії у післяпологовий період більше страждають забезпечені жінки.
Якщо жінка належить до низького соціального прошарку, вона знає, що розслаблятися ніколи і усвідомлює всю повноту відповідальності від самого початку.Натомість у забезпечених жінок частіше виникає відчуття жалю до себе, егоїзм. Вони свідомо перекладають свої обов'язки на плечі інших. Мовляв, я своє завдання виконала - народила вам дитину, тепер вперед — піклуйтеся про неї.
Люди часто нарікають на Бога, а насправді не вміють цінувати те, що мають.  Кожна мить, проведена після народження дитини, - неповторна. Ось малюк посміхнувся, ось відкрив свої оченята, в нього виріс перший зубчик...
Замість того, щоб сподіватися на «ману небесну», жінки повинні цінувати ці звичайні і прості миттєвості життя . Тоді жодної післяпологової депресії в них не буде. 

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

Offline Natali24

• Зацікавлена Мамка
  • Репутація: +1/-0
  • Мама принцеси!
    • Награды
Чула, неодноразово, що після другої дитини у жінки на декілька місяців "їде дах". Дивно, що саме після другої вагітності. У мене 3-и знайомі є такі. Слава Богу що зараз все позаду, але на це було страшно дивтись. А тим паче на їхніх чоловіків. Бо вони не знали що робити зі своїми дружинами. З чим це пов’язано. Дивно що після перших пологів, таких проявів не було.

У мене була слабка депресія і швидко минула. Я просто не хотіла нікому показувати свою дитину, я готова була всіх повбивати, хто заглядав мені в коляску.   

Offline Валерівна

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +314/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Катруся, Даринка
  • Ваше справжнє ім’я: Ірина
У моєї куми після першої дитини був післяродовий психоз  z2 Лікувалась кілька місяців у лікарні.
А в мене була меланхолія через перевтому: сідати 2 тижні не могла, весь день на ногах, годувала також стоячи, бо лежачи нам якось незручно, спина боліла  d16 почав настрій різко змінюватись, плакати хотілось... а потім поїхала до мами з татом, вони мені багато допомагали і все пройшло  :)

Offline admin

• Адміністратор
  • Досвідчена Мамка
    • Награды
коли є допомога це величезний +. У мене була інша ситуація, перші місяці у мене були дивні погляди на життя. Плакала часто, злилась, кидалась на чоловіка, хоча він мені допомагав сильно. Було таке відчуття що ні я, ні моя дитина нікому не потрібні.  А потім все пройшло. d104

• Досвідчена Мамка
  • Консультант-психолог
    • Награды
Мені теж довелось непросто у перші дні після пологів. Особливо перші дні вдома. Було важко звикнути до нових обставин. А ще довго звикала, що тепер треба сидіти вдома, максимум вийти на двір з сином гуляти. А ще сумувала за роботою. Допомагали чоловік і мої батьки. І це все підсилювало майже цілодобовий палч дитини, через болі в животику. Він зовсім не спав, вагу не набирав. Зараз уже звикла і вдома сидіти і жити за режимом який ставить синуля. Але згадувати перші 3 місяці не дуже хочеться.

Offline admin

• Адміністратор
  • Досвідчена Мамка
    • Награды
За роботою я теж скучала, почало аж снитися, що я на роботу ходжу, виглядаю гарно, знов така вся із себе, до року не могла звикнути до сидіння і безсонних ночей. Зараз легше, але бажання працювати все-одно переважує. Дуже хочеться до людей, але тепер вже і не звично, що я буду робити на тій роботі, там замість мене вже є людина і вертатись не дуже хочеться, багато змінилось, багато пересварились (жіночий колектив, різного віку). Кажуть що всі стали злими, а в такій атмосфері не дуже хочеться працювати. d104 

Offline Непийпиво

• Своя Мамка
  • Репутація: +207/-0
  • stop narcotics
    • Награды
У мене була депресія...  z3

ніяк не міг усвідомити що з цього моменту життя змінилось... надавжди...  d79
краще маленька допомога ніж велике співчуття...

Offline tanuxa

• Віддана Мамка
  • Репутація: +274/-3
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Таня
В мене після других родів щось тоже подібне було,я злилась що ніхто не помагає, мала нехотіла спати, а так кимарне пів години і все.Деколи так двоє замучували, що піду тіпа в душ(щоб чоловік не чув) і плачу.Але якось тепер все по трохи владнюється, тільки би не слабувала, а решта якось помалу, пуде ок. ;)
Скоро ж літечко, сонечко, від того настрій вже гхороший, будем цілий день гуляти d102 d41

• Досвідчена Мамка
  • Консультант-психолог
    • Награды
Після народження дитини 70% матерів відчувають на собі дію післяпологової депресії. Вона триває від трьох діб до декількох місяців і навіть декількох років. Такий стан негативно впливає і на здоров’я матері, і на психічний розвиток дитини. Як розпізнати й подолати післяпологову депресію .
Симптоми
Жінку непокоять підвищена тривожність, плаксивість, неспокійна поведінка, відсутність апетиту, бажання вирватися із чотирьох стін, безсоння. Водночас є вияви підвищеної сонливості, жінка швидко набирає вагу (це зустрічається в кожної другої жінки після пологів).

Причини
У нормі після пологів жіночий організм реагує незначною втомленістю й впродовж трьох днів повертається до здорового стану. У жінок, схильних до депресивних реакцій, організм не відновлюється впродовж декількох місяців або років. Призводять до цього зміни в гормональній сфері, зміни кров’яного тиску, об’єму крові в організмі, проблеми із грудним вигодовуванням, порушення сну й перевтома.

Серед психологічних причин депресії – непідготовленість до материнства та незрілість самої мами, її нереалізовані очікування (якщо жінка нафантазувала ідеальне життя після пологів, у реальності це може не виправдатися), надмірні очікування від близьких (жінка може налаштуватися на те, що всі близькі будуть їй допомагати і втішати, а в них на це може не вистачати часу).

Важливим також є оточення, у якому перебуватиме породілля. До вагітної жінки повинне бути особливе ставлення. Наприклад, не можна відмовляти в її бажаннях, їй не можна виконувати важку фізичну роботу та робити різкі рухи. Вагітних оберігають від негативних емоцій, страху.

Як уникнути недуги
Потрібен оптимістичний настрій. 
Читайте видання для мам,  користуйтеся Інтернетом. Сприймайте лише те, що підходить вам.
Налагодьте  теплий емоційний контакт із малюком до народження. Спілкування, казки, музика, пестощі животика стануть важливим моментом у створенні «команди» мами і малюка після народження.
Надавайте перевагу природним пологам із можливістю одразу  обійняти, пригорнути, понюхати й прикласти до грудей свого новонародженого – за таких умов сама природа береже жінку від емоційних розладів і дарує задоволення.
Спілкування, любов і підтримка батька стануть найкращими ліками  для молодої мами.
Дозволяйте собі бути неідеальною мамою. Помилки роблять  усі, а гніт ідеальності може зробити вас лише роботом!
Дозволяйте собі бути  неправильною, якщо вам і вашому малюку це подобається. Пам’ятаєте, були часи, коли правильним було те, що новонароджених дітей обов’язково пеленали, забирали від мами, годували за графіком… Ви і лише ви є єдиним знавцем переживань і бажань вашого малюка. І чим гармонійнішим буде ваше спілкування, тим більше захоплення і нових сил у вас з’являтиметься.
Пам’ятайте, що ви – жінка. Ви  маєте право доглядати за собою, проводити певний час без малюка.
Знайдіть  свій спосіб відпочинку і відновлення енергії. Малюйте, співайте, танцюйте. Намагайтеся оволодіти техніками релаксації. Наприклад, медитація: 10-15 хвилин перебування із собою, розслаблення і позитивне самонавіювання під приємну музику з ароматичними оліями.
Змінюйте обстановку, предмети в кімнаті. Подорожуйте!  Зараз є чудові переносні сумки для малюків, які дозволяють перебувати з ними постійно.

Offline Непийпиво

• Своя Мамка
  • Репутація: +207/-0
  • stop narcotics
    • Награды
у мами моєї знайомої після других пологів оця післяродова депресія переросла в серйозну психічну хворобу... тепер вона про себе подбати не може... часто втрачає відчуття реальності...  і у друга жінки, також після других пологів, був дуже важкий стан... йому довелось покинути роботу, продати машину, кавартиру (на яку заробляв пару років в Іспанії)... і сидіти з нею вдома... тримався такий стан більше року... тепер, слава Богу, все пройшло...

так що це набагато серйозніше ніж здається на перший погляд...  d104
краще маленька допомога ніж велике співчуття...

Offline Cinderella

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +54/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Стасік
Натрапила на цікаву статтю

Депресія в молодої матері
У багатьох культурах спосіб життя з немовлям ідеалізоване: мати виглядає привабливою і гарно відпочившою, сон дитини безтурботний, будинок  бездоганно прибраний. У житті, багатьох з нас настане момент коли буде потрібно погодитися, що ця картинка далека від реальності.  Чоловік і родина майже не підтримують тільки що родившу жінку. Дійсно, деякі культури зміщують всю увага після народження від матері до дитини. Одна популярна книга по вихованню описує це як перетворення "з вагітної принцеси - у селянку, що  народила,".
Чому матері впадають у депресію?

Широкий діапазон факторів був пов'язаний з післяпологовою депресією:
втома,  
негативний досвід пологів,  
особливості дитини,  
очікування матері,  
почуття самооцінки й самоповаги,  
рівень соціальної підтримки.

Причина депресії в однієї жінки не обов'язково викличе депресію в іншої

Втома і мало сну. Мало сну - життєва реалія матерів немовлят. Можливо, недостача сну настільки поширена, що її вплив на емоційний стан матері часто не береться в розрахунок. На одних зі зборів ЛЛЛ мама немовляти запитала, коли її дитина буде спати всю ніч. Кілька матерів, не чуючи розпачу в її голосі, відповіли, що їхні діти все ще просинаються по ночах. Можна не говорити, що від цих розповідей молодій мамі легше не стало.

Іноді мати вирішує перестати годувати грудьми через сильну втому. При роботі з матір'ю, дуже важливо звернути серйозну увагу на втому. Серед можливих варіантів вирішення проблеми - пошук способів виспатися, наприклад, організувати спільний сон; перевірка в лікаря на предмет гипотеріоза, анемії або алергій; зміни в харчуванні матері.
Причини післяпологової депресії

Фізіологічні фактори
Біль
Втома
Негативний досвід пологів

Психо-соціологічні фактори

Брак соціальної підтримки
Психологічний настрій матері (оптимістичний - песимістичний)
Низький соціально-економічний статус
Походження з неблагополучної родини
Почуття матері - почуття власного достоїнства, самооцінки, очікування від себе і дитини

Особливості дитини
Важкий характер
Недоношена, хвора або недієздатна дитина

Варіанти лікування післяпологової депресії
Помірні фізичні навантаження
Харчування багате складними вуглеводами  
Збільшення відпочинку
Збільшення соціальної підтримки  
Психотерапія (наприклад, когнітивно-поведінкова терапія)  
Лікування антидепресантами

Offline Bjanko88

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +71/-0
  • Юлія
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Романія 20,09,2009
  • Ваше справжнє ім’я: Юлія
Мене слава богу депресія минула стороною! я просто час від часу пускала сльозу то від радості то від стомленості, але чоловік дуже підтримував в такі моменти і все швидко минало!!! правда без допомоги я незнаю щоб робила ну і звісно без форуму!!! де все мож почитати!!!

Offline Ірена

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +15/-0
    • Награды
В мене якась не післяпологова депресія, а післяпологова ностальгія (навіть не знаю, чи є такий термін). З однієї сторони, шкода за тим часом, коли моє мале було постійно зі мною, в животику,  а з іншої, наступає безмежне відчуття відповідальності за крихітне життя, яке Бог мені дарував.

Offline admin

• Адміністратор
  • Досвідчена Мамка
    • Награды
У мене таке було більше півроку, мені снилось що я вагітна і довший час здавалось, що чую рухи d27

Offline Ірена

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +15/-0
    • Награды
Я всю першу вагітність рахувала дні і думала, якби ці дні ішли трошки швидше. Другу вагітність майже всю пролежала через токсикоз, правда, вдома, а не в лікарнях, але вже не намагалася спішити, а насолоджувалась кожним днем, але все одно, ніби і 9 місяців, але це так мало і так швидко минає.

Offline Ксюшик

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +317/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Маринка, Алінка
  • Ваше справжнє ім’я: Оксана
За допомогою простого тесту ви можете перевірити свій стан.
(Единбургська шкала післяродової депресії)

Оберіть відповідь , яка найбільше відповідає тому, як ви себе почували протягом останнього тижня

1.   В мене був хороший настрій, я сміялась і звертала увагу на забавні сторони життя
-   Так, як і завжди                      0 б.
-   Зараз не зовсім так як завжди   1б.
-   Значно менше ніж завжди  2б.
-   Зовсім ні  3б.

2.   Я дивилась в майбутнє з надією
-    Так, як і завжди                      0 б.
-   Зараз не зовсім так як завжди   1б.
-   Значно менше ніж завжди  2б.
-   Зовсім ні  3б.

3.   Я звинувачувала себе коли щось відбувалося не так.

-   Так, в більшості випадків     3б.
-   Так, іноді    2б.
-   Не дуже часто 1б.
-   Ні, ніколи 0б.

4.   Я відчувала тривогу, переживала без явної причини
-   Зовсім ні    3б.
-   Дуже рідко   2б.
-   Так, іноді     1б.
-   Так, дуже часто   0б.

5.   Я відчувала страх і паніку без явної причини
-   Так, дуже часто    3б.
-   Так, іноді     2б.
-   Ні, не часто   1б.
-   Зовсім ні   0б.
6.   Я не справляюсь з багатьма речами
-   Так, в більшості випадків я зовсім не справлялась  3б.
-   Так, іноді я не справлялась так, як звичайно     2б.
-   Ні, в більшості випадків я справлялась досить добре  1б.
-   Ні, я справлялась так само добре як і завжди    0б.

7.   Я почувалась нещасною, через те що немогла нормально спати
-   Так, в більшості випадків     3б.
-   Так, іноді    2б.
-   Не дуже часто 1б.
-   Зовсім ні      0б.

8.   Я відчуваю сум і безпорадність
-   Так, більшість часу    3б.
-   Так, досить часто    2б.
-   Ні, не часто   1б.
-   Зовсім ні   0б.

9.   Я була така нещасно, що плакала
-   Так, більшість часу    3б.
-   Так, досить часто    2б.
-   Ні, не часто   1б.
-   Зовсім ні   0б.

10.   Мені в голову приходили думки зробити собі шкоду
-   Так, досить часто    3б.
-   Іноді    2б.
-   Майже ніколи     1б.
-   Ніколи   0б.

Додаємо бали.
Якщо загальна кількість балів перевищує 12, це вказує на високу ймовірність депресії, але не на її складність. Необхідно звернутись до лікаря та провести діагностику.

Від 5 до 11, варто пройти повторний тест через 2-4 тижні, щоб оцінити ступінь покращення чи погіршення симптомів
 Менше 5 ймовірність наявності депресивного розладу мінімальна.

Якщо жінка набрала в сумі менше 12 балів, але отримала 3 або 2 бали в пункті 10 , то варто провести повне психіатричне обстеження.

Offline ira 11.06

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +269/-1
    • Награды
В мене була маленька депресія. Було страшно за дитину, сама не знаю чому, хотілось плакати весь час. Але чер пару днів  все минуло.