Автор Тема: Обряди проведення Святвечора,забуті та існуючі.  (Прочитано 6833 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Маріанна КАвтор темы

• Свідома Мамка
  • Репутація: +70/-0
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Маріанна
Мені завжди було цікаво слухати про обряди,ритуали,звичаї у різних регіонах Прикарпаття,та й всієї України що проводять у Святвечір в сім"ях.
Може хтось щось чув цікаве,знає незвичне,забуте,пишіт у тему!
Я у доволі зрілому віці довідалась про купання на святвечір дітей та підлітків у свяченій воді з додаванням у воду горіхів,часника,меду,маку і ще всього не пам"ятаю.Дуже важлива традиція зі змістом--горішки на силу,мед -аби були солодкі для людей,яблука для краси,часник на здоров"я,а найгірше що те все добре не запам"ятала,а кажуть що та купель увесь рік сили дає.Та чи не писанки великодні ще туди клали?
Ще було цікаво,що гуцули кутю до стелі підкидають і по тому як пристане роблять прогнози на цілий рік.Медом чоло мастять дітям,аби були солоденькі.
Є якісь прикмети особливі,порядок виконання обрядів.
Знаю ,що худобу добре годують,перед тим як самим за стіл сісти,бо то єдиний день у році,коли худобина може до Бога скаржитись на буття і господарів людською мовою.
Хто виріс у селі,розкажіть про звичаї своїх бабусь,батьків,щось відновимо забуте у своїх оселях!
Мені дуже це цікаво,може знайдуться однодумці!
"Я понимаю, что дома должно быть убрано и было что покушать. Я только не понимаю, причём тут я ?"

Offline latifa

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +512/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Олежик, Мартуся
  • Ваше справжнє ім’я: Галина
Минулого року купила книгу про обряди і святкування Святого Вечора в різних регіонах України, подарувала мамі і свекрусі, вони були задоволені. Дуже цікаво там написано, видано здається у Львові.
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

• Свідома Мамка
    • Награды
Цитувати
Минулого року купила книгу про обряди і святкування Святого Вечора в різних регіонах України, подарувала мамі і свекрусі, вони були задоволені. Дуже цікаво там написано, видано здається у Львові.

Будь-ласка ,назву і автора напишіть!
"Я понимаю, что дома должно быть убрано и было что покушать. Я только не понимаю, причём тут я ?"

Offline Туся

• Своя Мамка
  • Репутація: +152/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Діанка, Арсен, Влада
  • Ваше справжнє ім’я: Марта
У нас ( Снятинський район, с. Прутівка), якщо вже помолились і сіли за стіл, то вставати зі столу не можна, бо худоба не буде вестись. І їсти починаєм з куті.

Offline latifa

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +512/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Олежик, Мартуся
  • Ваше справжнє ім’я: Галина
Обряди і страви Святого вечора. Видання друге доповнене.
Ольга Вербенець, Віра Манько
Видавництво: Свічадо, Львів, 2008

Аналогічна є про Великдень.

Offline *olja*

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +100/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Маринка 2.08.2011
  • Ваше справжнє ім’я: Оля
У моїй сімї господар хати перед вечерею заходив до хати з дідухом, бабою(сіно, яким після свят годували корів) та баранчиком(сіном, яким після свят обмотували щепи(молоді деревця)) і зі словами " Вінчую вас щастям, здоровям з цими святами, ці свята опровадити других дочекатись в радості веселості Христос Народився" благословляє на вечерю. Перед вечерею всі моляться і їдять кутю від найстаршого до наймолодшого. Після вечері задували свічку і дивились куди дим піде, якщо до дверей, то цього року когось нестане. Потім ту бабу клали під ліжко і всі свята замітали хату до баби.
Я беру твою ладошку в руку! И целую венку на запястье.Я не зря испытывала муки, чтоб родить себе такое счастье!

• Свідома Мамка
    • Награды
Ну дівчата,це сила! Дуже цікаво.
У нас в домі чомусь починали з проскурки церковної,замоченої у меді свяченому і подавав то кожному зі своєї руки найстарший ,все бажалося аби дочекати віднині рік і аби нас прибувало в родині.Але то львівщина,її звичаї.
Ще казали,що ложечку куті треба висушити на тарелі і покласти в папірець,аби носити із собою(в гаманці або кишені) на добро,прибуток ,везіння.
Само собою--сіно під столом і під обрусом,дідух на столі і обов"язково ,чомусь,пеклись пампухи саме з варенням із рожі (кущова трояндочка).І як в усіх копійочка у варениках або вушках з грибами на щастя тому,кому попаде на таріль(так у нас кажуть).
А книгу я собі таку,конче мушу купити,лишень треба знайти!

Offline Natka-Solo

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +145/-0
  • ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕ
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Анна - 19.10.2006 р. н., Ілона - 09.02.2012 р.н.
  • Ваше справжнє ім’я: наталія
На чотири кути столи під скатерку кладуть чисник, підколач, що на столі ставлять гроші, старший заходить з сіном говорить "Добрий вечір" три рази йому відповідають "Доброго здоровя" потім всі вклякають і моляться потім сідають за стіл і пешою пробують куттю
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

Offline Романія

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +405/-0
  • В душі нірвана, а в попі - шило!
    • Торти на замовлення
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Веронічка - 7 років, Арсенчик - 2 рочки
  • Ваше справжнє ім’я: Романія
Цитувати
Ще було цікаво,що гуцули кутю до стелі підкидають і по тому як пристане роблять прогнози на цілий рік.
100-процентний прогноз - це все до нового ремонту! z5
   У нас на святий вечір на чотири кути стола ставлять: часник - на здоров"я, горіх - на міць, силу, яблуко - на молодість і мак - на багатство. Господар приносить сіно до хати зі словами: "Христос ся рождає!". Починають вечерю з молитви і куті. Після вечері діти залазять під стіл і кудахкають, щоб кури неслися, і б"ють палицею всі дерева на подвір"ї, щоб добре родили. Здається все.
   Ще чула, що дехто купає дітей на Святий вечір в грошах, щоб були багаті.
   І ще якось зберігають воду, якою мили посуд після Святої вечері, що вона дуже допомагає від чогось там, але ніколи таке не робила і взагалі щось мало собі це уявляю.
Оригінальні ТОРТИ на замовлення: Для того щоб побачити посилання: Register or Login] , тел. 095-312-00-18
Слайд-шоу на замовлення: Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

• Свідома Мамка
    • Награды
Цікаво геть усе!
Все це можна робити самому і подивитись чи мали рацію наші батьки,я б спробувала.По містах це все призабуто,по селах,дякувати Богу ще дотримуються.
Хочу,щоб моє дитя теж кудахтало під столом d27,ну і що що у нас курей нема,може киця щось знесе d44
Справді,класно!

Offline nataА

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +116/-0
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Ната
В нас також ставлять часник на чотири кути столу, а в свекрухи просто його ставлять на стіл і кожен має зїсти зубець часнику щоб був здоровий. І ще в сімї мого чоловіка цілий день перед святою вечерьою не їдять.
А я як була маленька також кудахкала під столом

Offline Романія

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +405/-0
  • В душі нірвана, а в попі - шило!
    • Торти на замовлення
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Веронічка - 7 років, Арсенчик - 2 рочки
  • Ваше справжнє ім’я: Романія
О, точно, ми теж цілий день стараємося не їсти. А ще в цей день і вечір строгий піст.
Оригінальні ТОРТИ на замовлення: Для того щоб побачити посилання: Register or Login] , тел. 095-312-00-18
Слайд-шоу на замовлення: Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

• Свідома Мамка
    • Награды
Та ,власне,мене дивувало,що в деяких родинах після Святвечора п"ють алкоголь.d128
У нас теж постять увесь день,лиш воду п"ють,потім ідуть до церкви і набирають там свяченої води,що в той день у церкві святять,а ще свічку припалюють у церкві і стараються до свого дому донести і з нею вечеряти.

Offline Хонда

• Досвідчена Мамка
  • Репутація: +319/-0
  • Made in Ukraine)
    • Награды
  • Ваше справжнє ім’я: Надія
,ну і що що у нас курей нема,може киця щось знесе d44

Ми колись вдома спеціально нявкали, гавкали, а не кудкудахкали d112

Offline Людмила35

• Активна Мамка
  • Репутація: +40/-2
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: Андріана 21 рік, Назар 17 років
  • Ваше справжнє ім’я: Людмила
Дуже добре коли в людей сильна віра і вони дотримуються традицій

Offline ТопІТоп

• Організатор СП!
  • Досвідчена Мамка
  • Репутація: +400/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: 4 роки
  • Ваше справжнє ім’я: Іра
Коли під стіл залазили, то казали: "кудкудак-кудкудак, несу яйця як кулак" d77
СП АліЕкспрес, меламінові губки Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
Залишки після СП Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

Offline ТопІТоп

• Організатор СП!
  • Досвідчена Мамка
  • Репутація: +400/-0
    • Награды
  • Ім’я ваших дітей і вік: 4 роки
  • Ваше справжнє ім’я: Іра
А ще не можна було "мак" говорити, мусіли казати зернята, бо могло урожаю не бути. І моя бабуся все казала що на Святвечір треба "так сі наїсти щоб ні встати ні сісти". d100 І треба було всю вечерю їсти і не випускати ложку з рук, а чому я вже не пам'ятаю, мабуть щоб голодним весь рік не бути, це колись було актуально. :)
СП АліЕкспрес, меламінові губки Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
Залишки після СП Для того щоб побачити посилання: Register or Login]