Автор Тема: Нервово-психічний розвиток дітей до одного року.  (Прочитано 16984 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Альонка???Автор темы

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2322
 • Поблагодарили: 78 раз
 • Репутація: +158/-0
 • Консультант-психолог
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Альона
Нервово-психічний розвиток дитини ще в більшій мірі, ніж розвиток фізичний, залежить від впливу навколишнього середовища. Звідси важливість створення правильної організації середовища і педагогічного впливу на дитину, а також необхідності годування грудним молоком від народження до 4-6 місяців, а бажано і старше, що є оптимальним для метаболічних процесів і діяльності центральної нервової системи.
Відомо, що у встановленні зв'язку організму з зовнішнім середовищем більше за всіх інших тканин і систем, бере участь нервова система. При нормальному внутрішньоутробному розвитку і нормальних пологах дитина народжується з досить розвиненою нервовою системою. Після народження центральна нервова система продовжує розвиватися і ускладнюватися. У перші місяці життя дитини відбувається інтенсивний морфологічний розвиток мозку і його структурних елементів.
У тісному зв'язку з її структурним розвитком знаходиться і функціональна діяльність нервової системи. З розвитком нервової системи удосконалюються органи чуття (аналізатори дитини), які певною мірою функціонують вже у новонароджених.
Вродженими є і типологічні особливості нервових процесів (сила, врівноваженість і рухливість). Всі біологічні особливості з якими народжується дитина, створюють лише можливості для фізичного і психічного розвитку. Вони є передумовами, але самі не визначають характеру та рівня подальшого розвитку. Вроджені особливості не формують психічної діяльності дитини. З перших днів життя навколишнє середовище починає надавати великий вплив на ці вроджені особливості. «Якщо зовнішніх впливів немає або їх недостатньо, організація кори йде неправильно або затримується». (Н. М. Щелованов).
Основні показники нервово-психічного розвитку дітей до року
1. Фізіологічні рефлекси новонароджених;
2. Формування умовних рефлексів (харчові рефлекси, зорові рефлекси, слухові рефлекси);
3. Емоційні реакції (посміхається, голосно сміється, пізнає маму і доглядаючий персонал, поява самостійного «комплексу пожвавлення», негативна реакція на відмімання іграшки, залучення уваги дорослого);
4. Голосові реакції і розуміння мовлення (вимовляє склади, вимовляє перші слова, знає 10-12-13 слів, розуміє назву окремих іграшок, виконує дії з іграшками на прохання дорослого, розуміє заборону «не можна»).
У перший рік життя, поряд з швидким фізичним розвитком, відбувається також і швидкий розвиток функцій головного мозку дитини, кори і підкоркових відділів великих півкуль. В перші дні життя взаємодія з навколишнім середовищем відбувається на основі готових вроджених реакцій, тобто безумовних рефлексів.
Критерії розвитку дітей до 1 року представлені по місяцях, починаючи з періоду новонародженості з урахуванням появи рухових вмінь (статичних функцій). Новонароджена дитина чує, бачить, відчуває біль, тепло, холод, сприймає запахи і різні смакові подразнення. Добре виражені позіхальний, смоктальний і ковтальний рефлекси.
Позитивні також наступні рефлекси:
рефлекс Бабкіна - при натисканні на долоні дитина відкриває рот,
рефлекс Галанта - при поглажувані спини по хребту відбувається дугообразне вигинання тіла,
рефлекс Переза - дитина в положенні на животі, якщо провести пальцем по хребта від копчика до шиї, то він реагує криком після короткого апное, лордозом з припідніманням тазу, згибанням верхніх і нижніх кінцівок, припідніманням голови, генералізованою гіпертонією, іноді мочевиспусканням і дефекацією;
позитивний очний рефлекс Пейпера - різке світло викликає звуження зіниці і смикання повік з відкидуванням голови назад;
позитивний пошуковий рефлекс — при проведенні по щоці пальцем, дитина повертає голову в сторону щоки, за якою проводилося роздратування пальцем.
У 30% новонароджених може спостерігатися лицьовий феномен Хвостека, але він не вказує на наявність у дитини спазмофіліі.
Відзначається також позитивний глабелярний рефлекс і пяточний рефлекс Аршавського - помірне натискування на пяточну кістку викликає у дитини гримасу плачу.
Зрачковий і роговічний рефлекси позитивні, моргаючий рефлекс відсутній. Рухи очей не зовсім координовані, часто спостерігається фізіологічна косоокість, а також ністагм.
Н.М. Аксаріна вважає, що у новонародженої дитини на 5-7 день вже виробляється умовний рефлекс на годування через певні проміжки часу (3-3,5 години), а в кінці 2-ого тижня - рефлекс на положення під грудьми. Вже на протязі 1-ого тижня життя у дитини поліпшується слух, з'являються перші короткочасні напруги м'язів шиї. Тому, крім правильної організації режиму дитини, слід створювати певні умови для своєчасного розвитку зорових, слухових, тактильних сприйняттів, рухових вмінь. Необхідно спілкуватися з дитиною коли вона не спить, підтримувати і стимулювати гуляння і лепет - передвістники мови.
У віці 1 місяця
- рухи рук і ніг поривисті, кінцівки завжди зігнуті, так як м'язи перебувають у стані фізіологічного згинаючого гіпертонуса. Намагається піднімати голову і утримати підняту голову кілька секунд у положенні на животі. Рухи очей координовані, дитина фіксує погляд на яскравих предметах. В кінці 1-го місяця життя формується добовий ритм зміни сну. Тривалість сну 18-20 годин.
У віці 2 місяців дитина
добре тримає голову, в положенні на животі - припіднімає груди. Зникає тонічний рефлекс і рефлекс повзання, симптом Керніга часто - позитивний. Дитина починає утримувати предмети всією рукою. Для того, щоб розвивати і зміцнювати вміння утримувати голову у вертикальному положенні, з 1,5-2-х місячного віку необхідно брати дитину на руки і тримати вертикально тримаючи під грудку і під сідниці.
В 2 місяці дитина фіксує погляд, посміхається. Тривалість сну до 18 годин на добу. На 2-му місяці, за даними Н.М. Аксаріної, вже можна утворити умовні рефлекси з усіх рецепторів: зорового, слухового, нюхового, смакові та ін. Для того, щоб вдосконалювати зорове зосередження, а потім до 4 місяцях розрізнення кольору і форми, рекомендується з 1-го місяця життя підвішувати над дитиною іграшки різного кольору і різної форми, до 2-2.5 місяців іграшки вішають на відстані не менше 50 см. над грудьми дитини (нижче не можна, так як це може викликати косоокість).
У віці 3-х місяців
дитина вільно тримає голову, повертається на живіт і довго лежить на животі, спираючись на передпліччя. Рухи рук стають більш вільними і доцільним. Зосереджує погляд і стежить за предметами. Вловлює напрямок звуку - повертає на нього голову, дізнається голос матері, гуліт, голосно сміється, тягне іграшки в рот. Спостерігаються як позитивні, так і негативні емоції. У відповідь на спілкування до 3 місяцях з'являється «комплекс пожвавлення» - радіючи, дитина посміхається, багато рухає руками, випрямляє їх (пропадає характерний для новонародженого фізіологічний гіпертонус м'язів), видає радісні звуки. Загальна тривалість сну 16-18 годин.
Після 3 місяців необхідно звертати увагу на розвиток рухів рук, тому варто вішати іграшки низько над грудьми дитини, для того, щоб наштовхуючись руками на іграшки, вона могла їх захоплювати. Для розвитку слуху краще користуватися музикальними іграшками, але без різких звуків, тому що вони збуджують нервову систему дитини. Звідси важливість ласкавої розмови з дитиною, що сприяє вмінню слухати. Сприятливі умови сприяють розвитку зорового та слухового аналізаторів.
У віці 4-х місяців
рухи у дитини стають більш диференційованими, зникає фізіологічна гіпертонія м'язів нижніх кінцівок. Дитина тягнеться до іграшки, гладить і утримує предмети. З'являються півучі і гортанні звуки, якщо незадоволена - хникає. «Комплекс пожвавлення» виникає вже і без впливу дорослих. З'являється радість коли бачить іграшки і при слуханні музики. На 3-4 місяці, що поряд з утворенням позитивних умовних рефлексів, формуються різні гальмівні умовні рефлекси, тобто розвиваються процеси внутрішнього гальмування. Згасають вже непотрібні безумовні рефлекси. На 3-4 місяці утворюється і інший вид внутрішнього гальмування - диференціювання. Так Н.М. Аксаріна вважає за можливе вироблення диференціювання на колір на 3-4 місяці, що об'єктивно доводить здатність дитини в цьому віці розрізняти колір. З 4-х місяців дитина реагує на незнайомі особи.
У віці 5 місяців
дитина в кожній руці утримує по одному предмету не менше 20 секунд, Дитина добре знає матір, починає дізнаватися близьких людей, які з ним спілкуються, розрізняє суворий і лагідний тон звернення. Впізнавання матері та впізнавання її голосу базується на принципах диференціювання зорових і слухових подразників. До 5-6 місяцях дитина лежачи на животі, спирається на долоні випрямленних рук, високо припіднімає голову і груди, при цьому повертається в різні боки. При чіткому виконанні режиму, швидко формується звикання до цього режиму. Н.М. Аксаріна вважає, що, можливе формування стереотипу з 4-5 місяців.
У віці 6 місяців
дитина перевертається з живота на спину, сидить без підтримки, з'являються спроби повзати, хватає предмети однією рукою, піднімає що випали з рук іграшку. Дитина може стояти при підтримці під мишки, розігнувши ноги в колінних і кульшових суглобах, яка підтримується за груди, робить спроби переступати.
Якщо дитина довго лежить на животі, вона швидше навчиться повзати, потім сідати і вставати, тримаючись за опору. Не рекомендується довго тримати дитину на руках в сидячому положенні, садити в крісло або подушки до 6 місяців, так як до цього часу хребет ще недостатньо зміцнів і дитина швидко втомлюється.
До 6-7 місяця дитина
радіє, бачачи приготування до купання, тому що з цим пов'язано почуття задоволення. До 6-7 місяця з'являється лепет, вимовляє склади (ма, ба, па). Звертаючись до дитини важливо, щоб вона стежила за рухом губ. Своєчасний розвиток мовного слуху і голосового апарата є основною передумовою розвитку підготовчих етапів мовлення у дітей 1-го року життя. До 6-7 місяця формується первинне розуміння мови, дитина повертає голову в сторону предметів, про які запитує доросла людина, тобто встановлюється конкретний зв'язок з певними іграшками та предметами, які вона раніше бачила і про які говорили.
У віці 7 місяців
дитина самостійно сидить, повзає, стає на коліна, піднімається на четвереньки, підтримана під мишки добре переступає. Дитина тягнеться з рук на руки, протягнув руку матері і знайомим, тобто рухи мають цілком певний емоційний відтінок. Починаючи з 7 місяців формується наслідування. Рухи дитини стають більш цілеспрямованими - перекладає іграшку з руки в руку і т.д. Більш корисним буде, коли дитина в 7 місяців навчиться повзати і тільки в 8 місяців самостійно сідати, сидіти і лягати з сидячого положення. Оволодівши вмінням повзати, дитина починає багато рухатися, що сприятливо позначається на її фізичному розвитку, так як різні руху зміцнюють хребет.
У віці 8 місяців дитина
самостійно сидить, в будь-який час може самостійно змінити положення, робить спроби ходити, тримаючись за спинку ліжка. Висловлює мімікою здивування, а також цікавість коли бачить нові іграшки, шукає поглядом потрібний їй предмет. «Вивчає» рухи ("ладушки" і т.д.), повертає голову, почувши своє ім'я. Починається наслідування звуків мовлення дорослого.
У віці 9 місяців
дитина робить спроби стояти без опори, підтримуючи за бар'єр манежу або ліжка, переходить від однієї опори до іншої, сідає з вертикального положення. Ввиконує деякі елементарні рухи: дістає кубики з тумбочки, збирає дрібні предмети і т.д. В 9 місяців по різному реагує на музику: жваво рухається, до спокійної музики - прислухається.
В 9-10 місяців дитина може
повторювати за дорослим нові склади, за словами знаходить кілька знайомих предметів. Швидко звикає до нового режиму. Незважаючи на те, що діти рано реагують на слова дорослих, до 9-10-місячного віку слова є позначенням лише конкретних предметів. Тривалість сну близько 15-16 годин.
У віці 10-11 місяців
дитина при підтримці починає сходи на гірку в 3 сходинки і сходить з неї, повзає під предмети. Після показу і словесної вказівки діти виконують деякі дії: накладають один кубик на інший, знімають і надягають на сержень кільця з великими отворами. Діти освоюють ці дії і довго грають з іграшками. Тривалість сну 14 годин.
У віці 11-12 місяців діти
самостійно ходять, але продовжують багато повзати, знають назви багатьох предметів, вказують частини тіла. Склади, що входять до лепету дитини, в кінці першого року стають складовими частинами слів, запас яких становить до 10-12-13.
До кінця 1-го року
на прохання дорослих дитина знаходить серед інших іграшок саме названу, розуміє слово "не можна". Таким чином, до року стає можливим через мову дорослого впливати на поведінку дитини, так як деякі слова починають вже купувати узагальнений характер тобто стають специфічними подразником другої сигнальної системи. Це говорить про початок функціонування вищого рівня нервової діяльності другої сигнальної системи, розвиток якої стало можливим на основі накопичень чуттєвого досвіду (тобто першої сигнальної системи), придбаної дитиною на протязі 1-го року життя в результаті багаторазового поєднання безпосередніх подразників з їх словесними позначеннями.
Слід підкреслити, що знання основних показників фізичного та нервово-психічного розвитку дітей є хорошою основою для вдосконалення системи охорони здоров'я та виховання дитячого населення.

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 
Сказали спасибо: Танюша9577

Offline irunado

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2650
 • Поблагодарили: 14 раз
 • Репутація: +99/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ірина
Я вважаю що фізичний розвиток неможливий без належного психологічного, саме тому я від народження боялася нарушити нервову ситему малюка. Я ні на хвилину не відходила від синочка, завжди був у мене на руках, під грудьми, ніхто не мав права брати дитину на руки , спав він і спить виключно на мені, не користувалися каляскою Я уникала навіть найменшого стресу у нього. Як винагорода є:
я незнаю який плач у дитини, ніяких проблем зі сном, з животиком, почали дуже рано ходити, малюк проситься у туалет  вже (головне вночі бо вдень ми лише натякаємо  мамі, а вночі крутимося а як я не реагую то може і крикнути на мене  d27 d27), ми нехворіємо тьфу-тьфу, і взагалі ідемо по розвитку як пише Альонка  z5.


Я бажаю всім бути у гармонії зі своїми дітками тоді і фізичний розвиток не затримається ! d27
Сім"я- це моє основне натхнення у житті !!!

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline Альонка???Автор темы

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2322
 • Поблагодарили: 78 раз
 • Репутація: +158/-0
 • Консультант-психолог
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Альона
Ви МОЛОДЦІ !!! z4
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 


Offline midsummer

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 1165
 • Поблагодарили: 34 раз
 • Репутація: +106/-0
  • Награды
Я вважаю, що всі ці норми є дуже індивідуальними для кожної окремої дитини і не потрібно шукати якісь проблеми тоді коли у розвитку дитини щось не співпадає  з таблицею. Хоча в загальному дякую Альонка??? за корисну інформацію. z4 z4
 
Сказали спасибо: marich-ka

Offline irunado

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2650
 • Поблагодарили: 14 раз
 • Репутація: +99/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ірина
ну звичайно що індивідуальні!!!!! але сильні відхилення є відхилення і саме  причину власне треба шукати в нервово-психічному розвитку  :)

Альонка, дякую  ;)
Сім"я- це моє основне натхнення у житті !!!

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline sip-marinka

 • Свідома Мамка
 • *****
 • Повідомлень: 384
 • Поблагодарили: 1 раз
 • Репутація: +3/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Володимир-Ілля, 5,5 міс
 • Ваше справжнє ім’я: Марина
а як цей психологічний розвиток внормувати...?
 

Offline irunado

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2650
 • Поблагодарили: 14 раз
 • Репутація: +99/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ірина
уникати стресів найменших.
Сім"я- це моє основне натхнення у житті !!!

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline Olli Polli

 • omnia mea mecum porto! :)
 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 1837
 • Поблагодарили: 1 раз
 • Репутація: +100/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Син Юлій, 5 міс
 • Ваше справжнє ім’я: Ольга
Я памятаю, як в роддомі я не могла встати до малюка (ну, зараз я вже заставила б себе навіть в тому стані в якому я булпа після родів) і перевдягала Юліка мама і на ручках носила.. то я тоді так плакала і прямо фізично відчувала, що то я маю це все робити.. Хоч це мама рідна моя, але все-одно я відчувала, що він тільки мене чекає...
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline irunado

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2650
 • Поблагодарили: 14 раз
 • Репутація: +99/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ірина
і правильно бо мама то твоя а дитинці ти МАМА!! і тільки ти йму потрібна на фізичному і психологічному рівні, щоб плавно увійти і познайомитися з цим світом.
Сім"я- це моє основне натхнення у житті !!!

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline мамусічка

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 1050
 • Поблагодарили: 1 раз
 • Репутація: +16/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Олександр ангелочок)
 • Ваше справжнє ім’я: антоніна
а я свого малюка нікому не довіряла десь до 3 місяців, а потім вже якось унормувалося, моя мама говорила, що я божевільна мама d27 d27 d27
 

Offline irunado

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 2650
 • Поблагодарили: 14 раз
 • Репутація: +99/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ірина
то не справа у довірі то потреба дитинки  ;) ;) ;)
Сім"я- це моє основне натхнення у житті !!!

Для того щоб побачити посилання: Register or Login]
 

Offline karolina

 • Досвідчена Мамка
 • *******
 • Повідомлень: 3067
 • Поблагодарили: 91 раз
 • Репутація: +169/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Люба
А я перші два місяці, коли народила старшу, то немогла її навіть поцілувати. Годувала, купала, все робила сама, але не сприймала, це напевно був якийсь післяродовий шок, чи що.  А потім я її поцілувала вперше вліву щочку десь в два місяці і в неї там ямочка, як вона сміється. Знайома (старша жінка) побачила ямочку і сказала, що я напевно перший раз поцілувала її в ту щочку. Що від першого поцілунку в дитини ямочка лишається.
А Сашу я вже в роддомі цілувала, вже одразу його сприйняла. Таке от в мене.
 
Сказали спасибо: marich-ka

Offline sip-marinka

 • Свідома Мамка
 • *****
 • Повідомлень: 384
 • Поблагодарили: 1 раз
 • Репутація: +3/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Володимир-Ілля, 5,5 міс
 • Ваше справжнє ім’я: Марина
ну ви праві...  я не могла до 6 місяців усвідомити... :8 :8 :8
 

Offline sip-marinka

 • Свідома Мамка
 • *****
 • Повідомлень: 384
 • Поблагодарили: 1 раз
 • Репутація: +3/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Володимир-Ілля, 5,5 міс
 • Ваше справжнє ім’я: Марина
а зараз як щось непойого - відкидається назад всім тілом і реве страшенно....  не знаю що з цим робити.. нам ще лиш 9 міс, а такі псіхи...,  а що буде далі??? d104  і не знаю як з цим боротись.... d104 d104 d104
 

Offline olja_star

 • Новенька
 • *
 • Повідомлень: 1
 • Репутація: +0/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Оля
Привітики всім! А моя малеча недотрога.... Вже 7 місяць скоро а вона визнає тільки мене і татка. Ні до кого не йде на ручки. І при зміні обстановки страшенно нервує( не любить ходити у гості). Навіть незнаю що робити... вже ходили до невролога а він мені заспокійливі приписав. Боюсь я дитину пічкати. То ж всетаки нервова систеиа ще не сформована.... ех... можливо з віком пройде.
 

Offline Ganna123

 • Новенька
 • *
 • Повідомлень: 5
 • Репутація: +0/-0
  • Награды
 • Ваше справжнє ім’я: Ганна
Звичайно пройде, я теж в цій ситуації дитині не давала б таблетки, це зайве!
 

Offline kowka66

 • Активна Мамка
 • ****
 • Повідомлень: 193
 • Поблагодарили: 102 раз
 • Репутація: +24/-0
  • Награды
 • Ім’я ваших дітей і вік: Антоша, Дімася
 • Ваше справжнє ім’я: Оля
Дівчатонька, маю майже повну баночку Аквадетрин D3, можливо комусьпотрібно, звертайтесь в приват)))))
Для того щоб побачити посилання: Register or Login]

[/url]